Energetická transformácia v kryptomenách: Ethereum's Proof-of-Stake a Bitcoin's Sustainability Challenge

Po rokoch očakávaní Ethereum, jedna z popredných kryptomien, konečne implementovala významnú aktualizáciu siete, ktorá prináša revolúciu v overovaní transakcií, vytváraní mincí a mechanizmoch zabezpečenia siete. Táto modernizácia, známa ako proof-of-stake (PoS), mala pozoruhodný vplyv na spotrebu energie Ethereum a znížila ju o viac ako 99 %.

 

Spotreba energie v odvetví kryptomien je už dlho predmetom kritiky. Prechod Etherea na PoS systém rieši tieto obavy prijatím energeticky efektívnejšieho prístupu. Zdá sa však nepravdepodobné, že Bitcoin, najznámejšia kryptomena, pôjde rovnakou cestou. Bitcoin sa naďalej spolieha na systém nazývaný proof-of-work (PoW), ktorý zahŕňa špecializované počítače, ktoré súťažia pri riešení zložitých matematických problémov pri overovaní transakcií a vytváraní nových mincí. Tento proces, známy ako ťažba, zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečení siete Bitcoin. V súčasnosti si šanca na úspešnú ťažbu nového bloku v bitcoinovom blockchaine vyžaduje viac ako 100 sextiliónov výpočtových pokusov. Táto úroveň výpočtovej práce zaisťuje, že zlomyseľní aktéri nemôžu zhromaždiť dostatok výpočtového výkonu na manipuláciu siete. Nedávny výskum však naznačuje, že len v roku 2020 ťažba bitcoínov spotrebovala ohromujúcich 75.4 terawatthodín elektriny, čím prekonala celkovú spotrebu energie v krajinách ako Rakúsko alebo Portugalsko.

 

Ethereum, na druhej strane, prešlo od energeticky náročného systému PoW a prijalo PoS. V tomto novom modeli Ethereum validátory nahrádzajú baníkov. Validátori sú zodpovední za overovanie nových transakcií a sú odmenení Etherom, natívnou kryptomenou siete Ethereum. Aby sa zabezpečila integrita siete, musia validátori zložiť bezpečnostnú zálohu a vložiť konkrétne množstvo éteru. Ak sa validátor pokúsi zaútočiť na sieť, riskuje stratu svojho podielu. Zástancovia Etherea veria, že tento penalizačný mechanizmus zvyšuje bezpečnosť siete. Na rozdiel od toho, bitcoinoví nadšenci tvrdia, že PoW zostáva bezpečnejším a časom overeným prístupom.
Napriek tomu sa energetická spotreba bitcoinu stala naliehavým problémom, najmä vo svetle globálnej klimatickej krízy. V reakcii na to niektorí prominentní baníci bitcoinov aktívne hľadajú obnoviteľné zdroje energie na napájanie svojich dátových centier. Okrem toho sa pokúšajú prerámcovať príbeh zdôraznením spotreby energie bitcoínom ako pozitívnym aspektom, pričom zdôrazňujú jeho príspevok k riadeniu investícií do starnúcej infraštruktúry elektrickej siete národov.

 

 

 

 

Rozvíjajúca sa diskusia o spotrebe energie v odvetví kryptomien podčiarkuje dôležitosť udržateľnosti a environmentálnej zodpovednosti. Zatiaľ čo prechod Etherea na PoS predstavuje významný krok smerom k vyššej energetickej účinnosti, spoliehanie sa Bitcoinu na PoW je naďalej predmetom skúmania. Obe siete skúmajú rôzne spôsoby riešenia vplyvu svojich operácií na životné prostredie a podporujú pozitívny obraz v kontexte prebiehajúcej klimatickej krízy.
Okrem oblasti kryptomien sa otázka spotreby energie v digitálnom veku rozširuje aj na širší internetový ekosystém. Internet so svojou rozsiahlou infraštruktúrou dátových centier a sieťových zariadení celosvetovo spotrebúva značné množstvo energie. Najmä dátové centrá vyžadujú obrovské množstvo elektriny na napájanie a chladenie serverov, ktoré sú hostiteľmi webových stránok, aplikácií a iných digitálnych služieb. Keďže používanie internetu naďalej exponenciálne rastie, rastie aj dopyt po energii.

 

Prebiehajú snahy o to, aby bol internet udržateľnejší. Technologické spoločnosti čoraz viac investujú do obnoviteľných zdrojov energie na poháňanie svojich operácií. Iniciatívy, ako sú programy uhlíkovej kompenzácie a návrhy energeticky účinných serverov, sa zameriavajú na zníženie vplyvu internetu na životné prostredie. Okrem toho výskumníci skúmajú inovatívne riešenia vrátane získavania energie zo zdrojov, ako je solárna alebo kinetická energia, na napájanie nízkoenergetických zariadení a infraštruktúry internetu vecí (IoT).

 

Tu sú príklady najlepších Ethereum a Bitcoin Antminer ako napr Antminer T19 Hydro ASIC pre bitcoiny alebo E9 PRO model Ethereum

 

Na záver, nedávny upgrade architektúry siete Ethereum predstavuje významný krok smerom k riešeniu problémov spotreby energie spojených s ťažbou kryptomien. Prechod na proof-of-stake ponúka energeticky efektívnejšiu alternatívu k tradičnému proof-of-work modelu. Pokračujúce spoliehanie sa bitcoinu na ťažbu a jeho značné energetické požiadavky však priniesli otázku spotreby energie do popredia. Obe kryptomeny skúmajú stratégie na zmiernenie ich vplyvu na životné prostredie a zosúladenie s rastúcim globálnym zameraním na udržateľnosť. Hľadanie ekologickejšieho odvetvia kryptomien presahuje rámec digitálnych mien a zahŕňa širšie výzvy spotreby energie v rámci internetového ekosystému. Keďže technológia sa neustále vyvíja, hľadanie trvalo udržateľných riešení bude nevyhnutné na zabezpečenie ekologickejšej digitálnej budúcnosti.